ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ SEMEP    ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ SEMEP     ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ  SEMEP   ΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Β. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ SEMEP

Το SEMEP έχει ως πρόθεση να δημιουργήσει ένα εκπαιδευτικό, περιβαλλοντικό και πολιτιστικό δίκτυο επαφών και συνεργασίας μεταξύ των μαθητών. Όπως και τα άλλα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, έχει την ανάγκη εθελοντών καθηγητών που να ενδιαφέρονται για την επιτυχία του, καθώς επίσης Διεύθυνση σχολείου που να το αντιμετωπίζει με συμπάθεια.

Διαμέσου της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης συνδυάζει τη διεπιστημονική διδασκαλία (συνεργασία καθηγητών διαφόρων ειδικοτήτων υπό το συντονισμό ενός συντονιστή-καθηγητή) και την ολιστική διαδικασία έρευνας και μάθησης (κατανόηση των διαφόρων φαινομένων, κριτική σκέψη και ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, λήψης αποφάσεων, επικοινωνίας).

Είναι συμπληρωματικό του κανονικού σχολικού προγράμματος και προτίθεται να προσφέρει στους μαθητές ένα μαθησιακό περιβάλλον μέσα στο οποίο να μπορούν να εκδηλώσουν τις κλίσεις τους και να αναπτύξουν δεξιότητες, που συνήθως δεν εκδηλώνονται κατά τη διάρκεια του σχολικού προγράμματος.  Οι δραστηριότητές του φιλοδοξούν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των μαθητών για ανάληψη μαθητοκεντρικής έρευνας για το περιβάλλον, καθώς επίσης για επικοινωνία και συνεργασία με συμμαθητές τους από άλλα σχολεία της χώρας ή του εξωτερικού.