ΘΕΡΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΑ SEMEP

.................................................................................................

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ SEMEP
Θεσσαλονίκη, Ελλάς 1997

Το 1ο Θερινό Σχολείο του SEMEP,  λειτούργησε στη Θεσσαλονίκη 1-10 Αυγούστου 1997, στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, και είχε διάρκεια οχτώ ημερών.
Το θερινό σχολείο παρακολούθησαν δέκα μαθητές (πέντε αγόρια και πέντε κορίτσια) και δύο καθηγητές από καθεμιά από τις δεκαπέντε χώρες που συμμετείχαν (Αλβανία, Βουλγαρία, Ελλάς, Ιορδανία, Ισραήλ, Ιταλία, Κροατία, Κύπρος, Λίβανος, Μάλτα, Παλαιστινιακή αρχή, Ρουμανία, Σλοβενία, Τουρκία και UNRWA –οργάνωση των ηνωμένων εθνών). Στο θερινό σχολείο συμμετείχαν και δέκα Έλληνες καθηγητές, που καθοδηγούσαν τις πολυεθνικές ομάδες των μαθητών. Επίσης παρευρέθηκαν συντονιστές και ειδικοί από άλλα σχετικά προγράμματα της UNESCO (τα προγράμματα της Βαλτικής θάλασσας, του Γαλάζιου Δούναβη, της Καραϊβικής και το αντίστοιχο του SEMEP πρόγραμμα της Δυτικής Μεσογείου).
Κατά τη διάρκεια του θερινού σχολείου οι μαθητές:
1. Παρουσίασαν τη δουλειά που γίνεται στη χώρα τους σχετικά με την περιβαλλοντική εκπαίδευση.
2. Διδάχθηκαν, σε πολυεθνικές ομάδες, τις δραστηριότητες του προγράμματος (στην αίθουσα διδασκαλίας, στο εργαστήριο και στο πεδίο).
3. Τους ανατέθηκε μία ομαδική εργασία (project) σε μια ακτή κοντά στις εκβολές ενός ποταμού, τα αποτελέσματα της οποίας παρουσίασαν σε ολομέλεια.
4. Πήραν μέρος σε δύο διαγωνισμούς: ένα διαγωνισμό αφίσας και ένα διαγωνισμό φωτογραφίας.
5. Είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν εμπειρίες με μαθητές από άλλες χώρες και να απολαύσουν πολιτιστικές βραδιές, τόσο εντός όσο και εκτός προγράμματος.
Οι καθηγητές συμμετείχαν σε εργαστήρια, στα οποία συζητήθηκαν το παρόν και το μέλλον του προγράμματος.
Το θερινό αυτό σχολείο αξιολογήθηκε κατά τη συνάντηση Εθνικών Συντονιστών που ακολούθησε, σύμφωνα με απόφαση της οποίας οι σκοποί του θερινού σχολείου επετεύχθησαν πλήρως.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ SEMEP (Ανακάλυψη της φύσης)

Αττάλεια, Τουρκία 2001

Το 2ο Θερινό Σχολείο του SEMEP, λειτούργησε στη Αττάλεια της Τουρκίας λειτούργησε στο ξενοδοχείο Sea Life, στην Αττάλεια της Τουρκίας 28-30 Μαΐου του 2001 και είχε διάρκεια τριών ημερών.

Το παρακολούθησαν δύο καθηγητές και ο Εθνικός Συντονιστής από καθεμιά από εφτά χώρες του SEMEP, που βρίσκονται γύρω από την Τουρκία (Αλβανία, Βουλγαρία, Ελλάς, Ισραήλ, Παλαιστινιακή αρχή, Ρουμανία, Σλοβενία και Τουρκία). Ένας εκπρόσωπος της UNESCO και από ένας εκπρόσωπος των Υπουργείων Παιδείας Τουρκίας και Ελλάδας συμμετείχαν επίσης. Τέλος, παρευρέθηκε και ένας παρατηρητής από τη Γεωργία.

Το πρόγραμμα επιμόρφωσης περιελάμβανε επανεξέταση των εμπειριών και των επιτευγμάτων του SEMEP καθώς επίσης και διαμόρφωση νέων στόχων και διεργασιών λαμβάνοντας υπόψη την πολιτιστική και οικονομική πραγματικότητα της περιοχής των χωρών του προγράμματος. Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στη βελτίωση των φύλλων εργασίας, του περιεχομένου και των διαδικασιών ώστε να είναι καλύτερα προσαρμοσμένα στις οικονομικές, κοινωνικές και πολιτιστικές συνθήκες των χωρών που συμμετέχουν. Οι συμμετέχοντες στο θερινό σχολείο επισκέφτηκαν επίσης σχολεία του SEMEP στην Αττάλεια, το πανεπιστήμιο Akdeniz και την τοπική Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

Για περαιτέρω σύσφιξη σχέσεων μεταξύ των συμμετεχόντων καθηγητών και των Εθνικών Συντονιστών, πραγματοποιήθηκε και ένα κοινό κοινωνικό πρόγραμμα για τους συμμετέχοντες του θερινού σχολείου και το σύνολο των Εθνικών Συντονιστών που θα συμμετείχαν στη συνάντησή τους που ακολούθησε το θερινό σχολείο.